Evinize Feng Shui ile Sağlık, Huzur ve Bereketi Davet Edin

Feng shui’nin sözlük anlamı rüzgar ve su. Yaşadığımız mekanlarda, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket halinde olan kozmik, metafiziksel enerjiler var. Bu enerjinin adı ise ‘chi’ enerjisi. Chi, atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşıyor. Çinliler bu gücü, ‘ejderha’nın kozmik nefesi’ olarak tanımlıyor. İşte Feng shui’nin amacı da bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde yakalatmak. Yaşadığımız mekanlarda doğru olarak uygulandığı taktirde ise olumlu sonuçlarını hemen fark edebiliyoruz.

Doğru feng shui ile teknikleri ile, yaşadığımız mekanlarda sağlanan enerji balansı sonucunda, bireylerin olumlu duygular ile beslenmesi, aile içi huzur, mutluluk, bereket ve refah evinize geliyor. Kısacası Feng Şui hayatınıza mutluluğu (yatak odası), bereketi ve bolluğu (mutfak), yaşamın akışında hareket ve canlılığı (salon), enerji dengesini (pencere ve kapılardan gelen enerji; banyo, tuvalet ve lavabolardan giden enerji) sağlamaya yönelik bit takım öğretiler içeriyor. Evinizde ufak değişiklikler yaparak, aslında içgüdüsel olarak içimizin ve gözümüzün rahat edeceği bu enerjiyi evinize taşımanız için her mahal için önerilerimizi sizin ilham almanız amaçlı yazmak istedik;

Oturma ve Ana Yaşam Alanı

Evin ruhu ve merkezi olan oturma odası, pozitif enerjiyi çekme açısından kare ve dikdörtgen olması tercih sebebidir. Oturma odası evin kalbidir. Aile bireyleri burada beraber zaman geçirir ve misafirlerini ağırlar. Ayna ve parlak yüzeyler, chi enerjisini yansıtma özelliğine sahiptir. Giriş kapısın karşısına, enerji akışını engelleyici yüksek nesneler (mobilya) yerleştirilmemeli, aynı zamanda giriş kapısı ile pencere karşılıklı olmamalıdır. Chi enerjisinin, kapıdan girince pencereden çıkmadan rahat bir şekilde oturma odasının içinde dolaşması sağlanmalıdır.

Eğer odada şömine planlanıyorsa odanın güney, güneybatı kesimine yerleştirmek doğru olur. Oturma odasında keskin mobilya kenarları, kaba oyma ve yırtıcı hayvan şeklinde süsler olmamalı. Ayrıca fazla mobilya enerji akışını zorlaştırır. Mobilya boyutları odanın oranlarına uymak zorundadır. Aydınlatmaya yeterli önem verilmelidir. Durgunlaşmış negatif enerjiyi dağıtmak için odaya kristal avize asmak mükemmel olur, kristallerin parlak ışıltıları şenlik havasını yaratır. Tavan ortasında taşıyıcı kiriş veya dekoratif sarkıtlar var ise altına oturma grubu konmamalıdır. Antika eşyaların geçmişleri iyi bilmiyorsa, oturma odasında sergilemekten kaçınılmalıdır.

Yatak Odası

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz; bu yüzden yatak odalarının hayatımız üzerinde büyük etkisi vardır. Yatak odaları sakinleştiricidir. Yumuşak tonlar ve yuvarlak formlu nesneler kullanılması önerilir. Ana konu yatak olduğundan, hiçbir şekilde kapı karşısına konmamalıdır. Böylece enerji, uyuyanlar üzerine doğrudan gelmemiş olur. Aşırıya kaçmamak şartı ile sevgi ve sıcaklık rengi olan kırmızı ile yatak odalarında canlılık sağlanabilir; kırmızı yastıklar, mumlar kullanılabilir. Aynalar derinlik hissi yaratıyor, yansıttığı siluetler yabancı olarak algılanabildiğinden, çiftler arasında sorunla ortaya çıkartabilir. Diğer bir aktif eşya olan televizyon, uyku boyunca insanların güçleri geri kazanmalarını engellediğinden yatak odalarında kullanılmamalıdır. Çarşafların rengi kesinlikle mavi ve siyah tonlarda olmamalıdır. Bu, çiftler arasında soğukluğa neden olabilir. Yatak, odanın içinde çapraz duran veya sağlamlık hissi vermeyen bir pencere önüne yerleştirilmemelidir.

Banyo

Beyaz renk ve açık pastel tonları kullanmakta fayda vardır. Aydınlık ve taze hava giriş sağlanmalı, her zaman temiz ve kapısı kapalı olmalıdır. Kırmızı ve tonları ateş elementi olduğundan banyoda yok edici etki yaratır. Kesintisiz ve doğru enerji akımı için zenginliği simgeleyen suyun kontrolsüz akması engellenmeli, arızalı musluklar onarılmalı ve klozet kapağı daima kapalı tutulmalıdır.

Mutfak

Renk seçimlerinde mutfakta kırmızı rengi kullanırken çok dikkat etmelisiniz. Kırmızı ve turuncu iştah açıcı renklerdir. Lila, mavi, çok açık portakal rengi ve krem kullanın. Kahverengiyi dolaplarda açık tonları ile uygulayın. Koyu renkler mekanı boğar. Keyif veren sıcak renkleri hayatınıza dahil edin. Mutfakta kahverengiler, siyah, gri gibi renklerdense, mavi, lila, turuncu, yeşil gibi renkleri kullanın. Beyaz, çok özel bir renktir. Yanındaki diğer rengi onore eder, değerini artırır.

Mutfağınızın ışık almasına izin verin. Eğer bir apartman boşluğuna bakıyorsa, suni de olsa bir aydınlatma kaynağı yaratmalısınız. Mutfağınızda ışık kaynağı yaratacağınız yerler az ise, varolan ışık kaynaklarının, lambalarınızın arkasına ayna uygulamasıyla ışığını gücünü iki katına çıkarabilirsiniz. Tezgah için aydınlatma çok önemlidir, dolayısı ile üst dolapların altına yaptıracağınız bir aydınlatma tercih edin. Eğer mutfağınız çok küçük ise, büyük bir ayna kullanmak ve mutfağınızı geniş göstermek işinize çok yarayacaktır. Eşya ve aksesuarlara boğulmayın, sadelikten yana olun.