4×4’lerde Off-Road Koşulları için Yükseltme İşlemi

Söz konusu Off-Road ise Yükseltmenin de Sınırı Yok

Off-Road sporunda adrenalini yükselten doğa engellerinin başında dere ve su geçişleri yer alır. Her standart Off-Road aracının su geçişi için belli bir yükseklik parametresi vardır. Aynı zamanda yaklaşma ve uzaklaşma açıları mevcuttur. İşte arazide süprizlere hazırlıklı olmak için aracımızı yerden yükseltme işlemi ile bu değerleri modifiye edebiliriz.

O halde Yükseltme işlemi nasıl ve hangi şekilde yapılır incelemeye başlayalım.

Yükseltme işlemini 3 ana başlıkta inceleyebiliriz;
1- Süspansiyon Sistemi
2- Kupanın şasiden yükseltilmesi
3- Lastik ebat büyütme

Süspansiyon sisteminin yükseltilmesi helezon yaylı araçlarda, araç spesifikasyonlarına özel imal edilmiş uzun yay değişimi veya standart yay üstüne – altına ilave yapılan özel tasarım ara takoz (get) parçalarla yapılırken, yaprak yaylı (sustalı) araçlarda ise, makas küpelerinin uzatılması, mafsallı küpe veya yaprak yayların kavislerinin arttırılması yöntemiyle gerçekleşir. Aynı zamanda yükseltme işlemi ile standart olan amortisörümüzde yine özel imal edilmiş amotisör değişimi veya üstüne – altına ilave parçalar ile çalışma aralık periyotları düzenlenir. Sınırların hep zorlandığı düşünüldüğünde belli sınırlarda yükseltilen araçların daha da fazla yükseltilmesi istenildiğinde aracın aks, direksiyon ve rot açılarında düzensizlikler meydana gelecek ve birçok aktarma organının yine özel hesaplar ile değiştirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bilinmelidir ki her modifikasyon, aracınızı standart dışına çıkaracağı için uzun vadede belli miktarda ömür kısalmaları kaçınılmaz olacaktır.

Kupanın şasiden yükseltme işlemi ise tam şasi dediğimiz monoblok şasi şekillerinde mümkün olacaktır. Aracın ana şasi ile yolcu kabini olan kupanın arasına yapılan özel imalat takoz (get) ile belli ölçüde yükseltme işlemi uygulanabilir. Maliyetli bir iş olsada işinde profesyonel mekanikerler ile yapıldığında profesyonel yükseltme kitlerine göre daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Aracın süspansiyon sistemi ile oynanmadığı için, ağırlık merkezinin aşağı standart yükseklikte kalması ile neredeyse konforda hiçbir bozulma olmadığını söyleyebilirim. Aynı zamanda bu işlem ana şasinin yerden yüksekliğini değiştirmediği için genelde daha büyük ebatta lastikler takılarak kombine bir yükseklik elde edilir ve araca daha fazla yükseklik kazandırılır.

Lastik ebadı ile yükseltme aracın standart ölçülerinden daha yüksek yanaklı lastik ölçüleri ile gerçekleşir. Bu aynı zamanda aracın diferansiyel karpuzunun yerden olan yüksekliğini de arttırarak birçok avantaj sağlar. Ancak, standart süspansiyon yüksekliği olan aracınıza istediğiniz büyük ebattaki lastiği takmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü, çamurluk iç daire çapı buna bir miktar izin verecektir. Standart süspansiyon sistemli aracınızda lastik değişimi ile tahmini yarı çapta maksimum 1-3 cm gibi bir yükselme kazanabilirsiniz. Ancak, aracınızı diğer yükseltme işlemleri ile destekleyerek daha büyük ebatta lastik uygulamak mümkün olacaktır.

Unutulmamalıdır ki; bu işlemlerin deneyimli, işinde uzman ekipler tarafından yapılması hem aracınızdaki orijinal parça ömürlerinin kısalmasını önleyecek hem de offroad sporunda yarı yolda kalmamanızı sağlayacaktır.

O zaman yoldan çıkmaya (!) hazır mısınız ?