10. Alaçatı Ot Festivali başlıyor!

03/04/2019Gastronomi, Güncel

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl onuncusu düzenlenecek 10. Alaçatı Ot Festivali başlıyor.

Bu yıl festivalin teması pazı olarak belirlenirken, Alaçatı’nın doğası, doğallığı ve kültürü de festivale damga vuracak. Çeşmeliler’e Çeşme Belediyesi tarafından ücretsiz olarak tahsis edilecek stantlarda da, Alaçatı ve Çeşme’nin doğasında yetişen yenebilir otlar, otlardan yapılan çeşitli yiyecekler, el ürünleri ve hediyelik eşyalar satışa sunulacak. Urla’lı yazar Bahriye İplikçi de yakınlarda güncellenmiş baskısı çıkan “Annemin Ot Sepeti” adlı kitabını festivalde tanıtacak. Bahriye İplikçi festivallerin önemi hakkında şunları söylüyor;

“Son zamanlarda festival deyince herkesin aklına; yemek, içmek ve eğlenmek geliyor. Halbuki festival, kültürel değerlerin, gelenek, göreneklerin yaşatılması ve bunları gelecek nesillere aktarılması için düzenlenen şenliktir. Fakat yaşadığı yerin; tarihi eserlerini, doğasını, örf ve adetlerini korumak gelecek nesillere aktarmak büyük bir sorumluluktur. Ne güzel ki bu bilinçte olan ve bu sorumluluğu üstlenen gönüllü, sevgi dolu insanlarımız var. Belediyelerimizin de bu sorumluluğa sahip çıkmasıyla amacına uygun harika festivaller yapıyoruz.

Biliyorsunuz Yarımada coğrafi yapısı itibariyle bir ot cennetidir. Bu yüzden de yarımada da ot festivali yapmak kaçınılmaz.

Gelenekselleşmiş bir gün ve tarih olan “Mart Dokuzu” Urla ve Özbek köyünde öyle güzel kutlandı ki. Tarihi Kültür gezisiyle, mutfak atölyeleriyle, ot tanıtımlarıyla, hamam atölyesiyle, Urla’yı tanıtan ve kültürel konuları kapsayan kitaplarıyla, Urla’ya ait değerlere sahip çıkıldı. Yerel halkla bütünleşen sunumlar yapıldı. Sarmalar çiçek açtı, ekşi mayalı ekmekler kabardı, geleneksel sabunlar yapıldı, Filiskin otunun önceden evdeki damıtma yöntemi (Annemin Ot Sepeti) ilgiyle karşılandı.

4-7 Nisan 2019 da Alaçatı yine aynı hedefle “Ot Festivali” gerçekleştirecek. Yarımada otlarını koruma, gelecek nesillerimize aktarma adına harika bir şenlik düzenleyecek.

Ne güzel bir kültür tanıtımı değil mi? Kültürümüzde tarihimizde, gelenek ve göreneklerimizde uzun yıllardır var olan, damaklarımıza tat veren otlarımızı ve onlarla yapılan güzel yemeklerimizi tanıtmak (Annemin Ot Sepeti), aidiyet duygusunu aşılamak.

Teşekkürler doğa, teşekkürler toprak ana sunduğun bu güzel hazineleri, bizde Yarımada yaşayanları olarak, hep birlikte sahip çıkıp gelecek nesillerimiz için koruyacağız. Onlarda koruduğumuz bu değerlerle bizler gibi harika festivaller yapma fırsatı bulacaklar.”

error: İçerik Korunmaktadır!