Enginarın Tantunisi!

25/04/2019Güncel

Doğma büyüme İzmirli Mustafa İnal, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü’nden emekli . İnal şöyle anlatıyor; ”Eşim Urla’nın ünlü ailelerinden olan Kıpkıplardan. Emekli olunca Urla’ya yerleştik ve eşimle beraber doğal ürünler yetiştirmeye başladık. Kuşçular Köyü’ndeki tarlamızda buğday, tütün, anason ve nohut ekmeye başlamıştık. Daha sonra Urla’nın sakız enginarı yavaş yavaş meşhur olmaya başlayınca onu da ekmeye başladık. Zamanla çoğalttık.

Urla Enginar Festivali’nin size katkısı ne oldu?
Ben buranın ilk enginar üreticilerindenim. Festival sayesinde ürünümüzü hem tanıttık hem de artan taleple beraber Urla’daki enginar üretimini artırdık. Çiftçi, üretici, köylü kazanmaya başladı. İlk festivalde açtığımız standa 100-150 civarı enginar koymuştuk. 10 dakika içinde hepsi satıldı. Belediye başkanımız Sibel Hanım enginarlarla beraber fotoğraf çekilmek için geldiğinde bu kadar kısa sürede tükenmesine şok oldu. Hemen tarlaya gidip enginar keserek standa taşıdım. Festivalin bu kadar ilgi çektiğini gördükten sonra enginarla ilgili farklı lezzetler üreterek bunları festival bünyesinde sunmaya karar verdim. Değişik ve insanları cezbedecek fikirler düşünmeye başladım. Önce enginar döneri yapmaya karar verdim. Enginarları tek tek şişe dizerek kendi yaptığım özel ocağında pişirdim ve sattım. Baktım ki bu değişik lezzetler gitgide ilgi çekiyor her sene farklı bir lezzet tasarlamaya karar verdim. Sonraki yıllarda yıl engiburger, enginarlı çilek salatası, enginar köftesi, enginar midye ve enginar çöp şiş izledi. Bu senede enginar tantuni deneyeceğim. İnsanlara farklı şeyler sunmaktan keyif alıyorum. Bu lezzetler festival sayesinde duyuldukça merak edip başka şehirden gelenler bile oluyor. Böylece hem biz kazandık hem de insanlar Urla sakız enginarını çok güzel ve farklı şekilde tanımış oldu.

Enginarı yetiştirirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Ürünlerimin tamamen doğal olmasına çok önem veriyorum. Başka üreticilere fidan verirken bile ilaç kullanacakları takdirde fidanlarımı paylaşmamayı tercih ediyorum.

Enginarla ilgili söylemek istedikleriniz nelerdir?
Kendi çabamızla evde az sayıda konserve yapıyoruz. Bu sayıyı fazla yukarı çıkaramıyoruz. Bir proje üretilse, ben ve benim gibi üretici arkadaşlara bu konuda destek verilse çok daha iyi sayılara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. El ele verilerek büyük bir kalkınma yapılabilir. Birlikte daha çok kazanabiliriz.