Gelincik ve Gelincik Şerbeti

04/05/2019Gastronomi, Güncel

Baharla birlikte gelincikler açmaya  ve kırlar kırmızı giyinmeye başladı. Gelincik çiçeği görselliği ile görenlerin içini açan rengi ile de görenleri kendine büyüleyen özgür bir kır çiçeği… Aynı zamanda zarif, narin, hassas yapısı ile duygusal, düşünceli ve naif insanların da simgesi…

Gelincik, narin yapısı ile ilk rüzgarda savrulup zarar görür. Hassas kişilerde kırıcı küçük bir olaydan bile çabuk etkilenip, yara almaz mı?

Gelincik çiçeği köklü bir geçmişe sahiptir. Roma kazılarındaki  lahitlerin üzerindeki gelincik figürlerine rastlarız. Gelincik çiçeği, Roma döneminde kara sevdaya ve çaresiz aşka düşen kişilere kaynatılarak içirilirdi. Böylece aşk açısına iyi geleceği düşünülürdü. Bu haliyle kavuşamayan aşıkların çiçeğidir.

Gelinciği kopardığınızda hızla yok oluş süreci başlar. Canlılığını yitirip boynunu büker. Kişi de sevdiğinden ayrıldığında gelincik çiçeği gibi solar, boynunu büker… Gelincik hüznün çiçeğidir.

Gelincik çiçeğinin birçok faydası vardır. Gelincik çiçeği genelde şurup ve şerbet halinde tüketilir. Gelincik çiçeğinin en bilinen faydaları ise; sakinleştirici, uyku düzenleyici, dinlendirici ve bunların yanında kronik olan bazı rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Astım, bronşit, boğaz ve göğüs yumuşatıcı, sürekli olan öksürükleri kesmede de oldukça iyidir. Gelincik çiçeği sağlık problemlerinin yanında cilt güzelliği içinde kullanılabilir. Saç dökülmeleri için gelincik çiçeği kullanılırken yine kırışıklık önleyici olarak ta kullanılabilir. Tüm bunların yanında ishal sorunları için ve ağrı kesici olarak ta kullanılır. Gelincik çiçeği mide rahatsızlığı için kaynatılıp içilirse midede ki rahatsızlık hafifleyecektir. Gelincik çiçeğinin yaprağı dövülüp ezilerek kanayan bölgeye koyulursa kanama kısa sürede geçecektir.

Şimdi Gelincik zamanı. Kırlar, yol kenarları, tarlalar gelincik dolu. Siz de gelincik toplayıp vereceğimiz tarifle Gelincik Şerbeti yapabilir, soğuk soğuk içip, ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun!

GELİNCİK ŞERBETİ (Annemin Ot Sepeti – Bahriye İplikçi)

Malzemeler;

1 lt. cam kavanoz için

  • 30-40 adet gelincik
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 2 lt. içme suyu
  • İsteğe göre şeker

Yapılışı;

Toplanan gelinciklerin taç yapraklarının siyah kısmı mutfak makası ile kesilir. Temizlenen ve yıkanan gelincikler cam kavanoza doldurulur. Suda eritilen limon tuzu gelinciklerin üzerine dökülür. Kalan kısım, içme suyu ile doldurulur. Kapağı sıkıca kapatılıp aydınlık bir yerde bir iki gün bekletilir. İki gün sonra rengini suya bırakan gelincikler süzülür. Yarı yarıya içme suyu ile karıştırılan şerbetin içine istenilen miktarda şeker katılır. Soğuk soğuk içilir.

error: İçerik Korunmaktadır!