Genco Gülan ile “Eklektik” Sergisi üzerine bir sohbet

12/10/2019Güncel, Röportaj

Röportaj: Tayfun Özel

Urla’nın yeni sanat alanı Pintura Urla’nın ev sahipliği yaptığı Genco Gülan’ın Eklektik adlı sergi açılışı sanatseverlerin yoğun ilgisine neden olmuştu. Ayrıca serginin önemli bir özelliği de vardı. Gülan’ın, bölgedeki antik kültüre ait çizimlerin yeniden yorumlanması ile oluşan kağıt üzerine mürekkep çalışmalarının ilk defa sergileniyor olması…

Genco, ilk defa bu sergide gördüğümüz kağıt üzerine mürekkeple yapılmış bir dizi çalışman var. Bunlar Eklektik Sergisi’ne özel çalışmalar mı?

Bu sergiyi hazırlarken Antik Klazomenai’yi araştırma fırsatı buldum ve buranın İyonya’nın en önemli boyama merkezi olduğu bilgisine de eriştim. Buraya ilişkin bu görüntüleri çalıştım ve bunlara bir dizi yorum gerçekleştirdim. Yaklaşık 30 parçalık bir çizim. O dönemin sanatçılarının bana verdikleri bilgiye nasıl cevaplar verebileceğimi düşündüm. Cevaplar karşınızda.

Bu resimleri yaparken nasıl bir duygu yaşadın?

Bunlar eklektik resimler. Yani bunlar antik resimlerin modernize edilmiş şekilleri değil. Neredeyse antik figürleri birebir kullanmaya çalıştım. Onların yanına kendi imgelerimi düşünce dağarcığımı  ekledim. Kendimi o dönemin sanatçıları ile beraber bir iş yapıyor gibi hissettim. Yani burada antik dönem sanatçısı ile satranç maçı yapıyor ya da ping pong oynuyor duygusunu yaşadım. Dünyada çok sanatçının yaşayabileceği bir lütuf değil. Bir de bu resimleri bu topraklarda gösteriyoruz. Biliyoruz ki antik dönemlerde Urla kıyılarında yaşanıldığı gibi yukarılarda şu anda içinde bulunduğumuz bu mekanın bulunduğu yerlerde de yaşamışlar. Yani şu duvardaki taşların bazılarını onlar kullanmış olabilirler.

Heykellerinde adeta bir imza gibi uçakları kullanıyorsun. Uçak  imgesini kullanmanın belirli bir nedeni var mı?

Var tabii. Bunları imza gibi kullanıyorum. 11 Eylül olayları sırasında New York’taydım. Bu olay beni çok etkiledi. Şuna inanıyorum; günümüzde yaşadığımız bu aktif politik süreç yani halen devam etmekte olan Ortadoğu savaşları bununla bağlantılı. Dolayısı ile bu uçak imgesini sürekli yineliyorum, artık imzaya dönüşmüş durumda.

Eklektik ismi nereden geliyor?

Aslına sadık kalmaya çalışarak gerçekleştirdiğim şeyler bunlar. “Modern” tam tersine yıkıp yeniden yapmaya çalışır. “Yıkmadan bunlar bir arada olabiler mi?” Zaten Eklektik ismi de buradan geliyor. Eklektik eskiden bana küfür olarak yöneltilen bir terimdi. Bugün ben bunu sergime başlık olarak koyabiliyorum. Bu riskli bir şey. Ateşle barutu yanyana koyuyorsun. Antik kültür dediğimiz şey ismi koyulmamış büyük bir tabu. İnsanların dokunmaya çekindiği… Ben de korkuyorum tabii. Ama “Kim korkar antik dünyadan” dediğim birkaç parça var. Yani korkmadan yaklaşmaya çalışıyorum. Tehlikeli bunlar… Başıma falan düşer (!) Maazallah… (Gülüşmeler)

Genco, ayağındaki aparatı görmezden gelirsek (bu arada çok geçmiş olsun) sörften geliyorsun derdim. Çeşme – Ilıca’da yaşadığını da biliyoruz. Sörf ile aran nasıl?

Rüzgar sörfü hatta dalga sörfü de yaptım. Kano sporu ile ilgilendim. Ama ayağımın bu durumundan dolayı bir şey yapamıyorum. Ama iyileştiğimde yapmak istediğim uçurtma sörfü. Bildiğim kadarıyla Gülbahçe dünyanın en iyi spotlarından birisi. Bu konuda bana yol gösterebilirsen sevinirim.

Elbette Genco, alo demen yeterli…

GENCO GÜLAN

Genco Gülan 1969 yılında İstanbul’da doğmuş, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Sanat okumuş, “yeni medya” alanındaki yüksek lisansını New York’ta bulunan New School University’de yapmıştır. Kendisi sanatçı ve teorisyendir, transmedya platformlarını kullanan Gülan eserlerini “fikir sanatı” şeklinde tanımlamaktadır. İşlerinde pek çok farklı tekniği iç içe geçirmektedir. Sosyal ve kültürel mesajlar, sergilerinin merkezinde yer alır. Eserleri yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli galeride ve sanat etkinliğinde yer almıştır.

Sanatçı aynı zamanda, Web Bienal 2003’ün sanat direktörlüğünü üstlenmiştir. Buna ek olarak, Selanik Balkan Bienali’nin danışma kurulunda yer almış, Kosmopolis 2004’ün yönetim kurulu üyeliğinde ve Alternative Museum New York’un danışmanı olarak görev almıştır. Köln ve New York Institute of Technology gibi üniversitelerde seminerler de vermiş olan Gülan’a ilişkin atıflar Newsweek, Herald Tribune, NY Arts, Art in America, Art News, Das Kunst, Beaux Arts, Me Naiset ve Idomeneé gibi prestijli yayınlarda yer almıştır. Sanatçı ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.