Sergileri Gezerken – Muzaffer Tunçağ

06/12/2019Güncel

İçeride ve dışarıda gelişen, çoğu aslı astarı olmayan yalanlara dayanan ‘haberler’den serseme dönmüş durumdayız. Bir yanda CHP üzerinde gelişen kısır tartışma, öte yanda Brexit, Trump, Suriye, Doğu Akdeniz, Irak, İran, Bolivya, Çin vb. konularında Batı medyasının yaydığı dezenformasyon  (bilgi çarpıtması), hepimizi şaşkına çeviriyor.

Böyle durumlarda, üzerimize yağan bu kirlilikten arınıp, sakin düşünebilmek, yorum yapabilmek için sanat etkinliklerine başvuruyorum. Film seyrediyorum. Sergilere gidiyorum.

Neyse ki, bu günlerde İzmir, güzel sergiler yönünden şanslı.

Bunlardan en kapsamlı olan Folkart Sergi Salonundaki (Gallery) ‘Gece Sirenleri’ sergisi.İyi ressam Ali Kotan’ın büyük boyutlu tablolarının yanısıra, 100 adet A4 boyutunda resim kağıtlarına, yazın dünyamızın usta kalemi Selim İleri’nin kendi el yazısı ile karaladığı izlenimlerin üzerine Ali Kotan’ın renk ve şekil darbelerini içeren bir sergi bu. Folkart Sergi Salonunun deneyimli yöneticisi Fahri Özdemir’in yönlendirmesiyle 2 yılı aşkın süren bir çalışmanın ürünü. Fahri Özdemir benzer bir çalışmayı, ‘Kan Kırmızı’yı, Adonis’in şiirleri üzerine Habip Aydoğdu’nun renk ve çizgileriyle düzenlemişti 3 yıl önce.

Yazın dünyamızın duayeni Doğan Hızlan, ‘Gece Sirenleri’ için hazırlanan kitaba yazdığı ‘Çatışma, Uyuşma, Uzlaşma…’ başlıklı yazıda şunu vurguluyor:

“Bazı çalışmalar örnek de olabilir; ressamların bazıları bir edebiyat metnini okumak nasıl olur diye Ali Kotan’ın çalışmasından yararlanabilir. / Selim İleri’nin yazdıkları da iyi bir yazarın görsel dönüşümdeki ustalığını yansıtmaktadır. / Hiç kuşkusuz Ali Kotan da bildik, sıradan bir esinlenme yaratma yerine ona özgü bir görsel serüvene imza atmıştır.”

Ali Kotan, Selim İleri, Fahri Özdemir ve sanat eleştirmeni Evrim Altuğ ile söyleşilerin videosunun da bulunduğu sergi, Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü açık. Geniş sergileme olanaklarına sahip olan sergi salonu, Bornova’daki Folkart kulelerinin 18. katında bulunuyor. 19 Ocak tarihine kadar gezilebilir.

Yapı Kredi Koleksiyonu

Gezilmesi gereken diğer bir sergi de, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler”. Yapı Kredi Bankasının kurucularından Kazım Taşkent tarafından “biz kültür ve sanatın bankasıyız” ilkesiyle oluşturulan bu çok değerli birikim, Bankanın kuruluşunun 75. Yılı dolayısıyla özel bir seçkiyle sanatseverlerin karşısına çıkarılmış.

Sanatseverler, 8 bölüm ve 120 eserden oluşan bu sergide, Hoca Ali Rıza, Şükriye Dikmen, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Osman Hamdi bey, İbrahim Çallı, Nejad Devrim, Habip Aydoğdu,Abidin Dino, Neşet Günal, Aliye Berger, Ömer Uluç, Nuri İyem,Selim Turan, Devrim Erbil gibi Türk resim sanatına damgasını vuran ressamların yanısıra, Francesco Casanova, İvan Ayvazovski gibi yabancı imzaların da “peyzaj, natürmort, figüratif, soyut ve istihsal resimleri”ni izleyebiliyorlar. Selâhattin Giz Koleksiyonu’ndan oluşan fotoğraflar da çok ilgi çekici.