Çeşme ve Urla Sakız Ağaçlandırmasında En Önemli Bölgeler

06/03/2020Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 2014 yılında başlatılan ve Orman Genel Müdürlüğü‘nce yürütülen ‘Sakız Eylem Planı’ kapsamında İzmir‘de 800 dekar alanda sakız ağaçlandırması gerçekleştirildi.

Dünyada üretimi ve ticareti Yunanistan’ın tekelinde olan sakız üretiminin Türkiye’de yeniden canlandırılması amacıyla aralıksız çalışmaların devam ediyor. Sakız ağacının tohumdan yetişmemesi nedeniyle fidan üretimi daldırma, havai köklendirme ya da aşı ile gerçekleştiriliyor. Torbalı Orman Fidanlığı’nın da bu çalışmalarda çok önemli bir üs olduğunu belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey “Son 5 yıldır Torbalı Orman Fidanlığı’nda 90 bin adet Pistacia Atlantica (sakız ağacı) fidanı üretip, ormanlık alanlara dikilmek üzere gönderildiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Bu fidanların bir kısmını fidanlığımızda aşı yaşına kadar beklettik, bakımını yaptık ve 2017 yılından beri aşı çalışmalarını yapmaktayız. 2017 ve 2018 yılında toplamda bin 100 adet aşılı sakız fidanı ürettik ve bunları peyderpey araziye gönderdik. Torbalı Orman Fidanlığımızda 2020 yılında da altlık olarak kullanılmak üzere 20 bin adet Pistacia Atlantica üretimi için tohum ekimleri yapılmış olup, 3 bin 500 adet de damla sakızı üretimi için aşı çalışmaları tamamlanmış ve üretilen bu değerler 2020 sonbahar döneminde toprakla buluşturulmayı beklemektedirler.”

Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda kilosu yüzlerce euroya alıcı bulan sakızın salgılandığı ağaca halk arasında ‘altın damlayan ağaç’ deniliyor. Sakız ağacının Yunanistan’ın tekelinden çıkarılıp Türkiye’de de yaygınlaşarak, üretiminin çoğalması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü geniş kapsamlı çalışma yürütüyor. Bu çalışmaların en önemli merkezinin İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görev alanı içinde yer alan Çeşme ve Urla bölgeleri olduğu belirtiliyor.