Karaburun Masal Evi Açıldı

15/03/2020Güncel

Karaburun’da da Masal Evi’nin açılmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Soyer, “Bu toprakların bize bahşettiği imkanlarla uyumlu bir şekilde yaşamayı başaramadık. Onun için canla başla çalışıyoruz. Olağanüstü bir iklim kuşağındayız, bereketli topraklarımız ve arkamızda çok kadim bir kültür var. Ancak biz buna uygun bir hayat seviyesinde değiliz. İşte bu durum, çocuklarla değişecek. Bütün insanlık için bu coğrafyanın ne kadar kıymetli olduğunu onlar bizden daha iyi anlatacaklar” dedi.

“Çocuklarımıza ve annelerine inanıyoruz”

Masal Evi projesinin özünün çocuklara eğitim annelere istihdam olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Masal Evi, 36-53 ay arasındaki çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerine destek olmayı ve annelere istihdam olanağı sağlamayı hedefliyor

“Ürettiklerini satacaklar”

Masal Evi’nin açılışında konuşan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise “Bölgemizde pek çok kadın çocukları nedeniyle çalışamıyordu. Yarımada’da işsizlik sorunumuz da var. Masal Evi sayesinde bölge kadınları meslek edinerek ürettiklerini hem Halkın Bakkalı’nda hem de bizim satış merkezlerimizde satabilecekler. Mordoğan’dan sonra Karaburun merkezde de Masal Evi açacağız” dedi.

“Anne işte çocuk kreşte”

Masal Evi’nde okul öncesi dönemdeki çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerine destek olmaya yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor. Annelere de meslek edindirme ve beceri kursları veriliyor. Bu sayede Masal Evi, çalışmayan annelerin meslek kazanarak işgücüne katılımına destek oluyor. 25 çocuk kapasiteli Mordoğan Masal Evi’nde ilk olarak pastacılık, aşçılık ve seramik eğitimleri verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ile ortak eğitim ve istihdam projeleri geliştirilecek. Seramik atölyesi ile spor salonunun da bulunduğu Mordoğan Masal Evi, bölge kadınları ve çocukları için yaşam kaynağı olacak.