Modada Olumsuzu Olumluya Çevirme Yılı: 2020

16/01/2021Beste Bragg, Güncel, Moda

2020’nin moda için zor bir yıl olduğunu söylemek yetersiz kalıyor. Büyük mağazalar kapandı, küçük markalar battı ve tüketici harcamaları dibe vurdu. Zaman zaman endüstrinin geleceği inanılmaz derecede belirsiz göründü hepimize. Tam olarak bilinmezlerle dolu bir yıl oldu 2020. Çoğumuz modanın önemini sorguladık: Bir pandeminin, sosyal adalet ayaklanmasının ve yaklaşan bir iklim krizinin ortasında, yeni kıyafetlerin anlamı nedir?

Yine de, çoğu girişimci ve pozitif düşünenler için havlu atmanın zamanı değildi. Bu kaçınılmaz değişimi benimseyen ve 2020’yi modanın önemini küçültmek yerine yeniden tanımlama fırsatı olarak gören tasarımcılar, gerçekten unutulmaz anlar yaşattı. Video oyunları, canlı yayınlar, sanal gerçeklik ve hatta DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) deneyleri aracılığıyla modayla etkileşim kurmamız için bize yeni yollar sağladılar ve birçok yönden bu sektörü sadeleştirerek geri getirmeye yardımcı oldular. Çoğunlukla, hepimiz bu anları aynı şekilde yaşadık: ekranlarımızın arkasında ve virüsten uzakta, kendimizi güvende hissederek. Bu gerçekten çok birleştirici ve oldukça alçakgönüllü bir hareketti ve hepimize, modanın gerçekte ne ve kim için olduğunu hatırlattı.
Devam eden mücadelelere ve zorluklara rağmen modanın daha iyiye doğru değiştiğinden eminiz. Bu yıl, özellikle çeşitlilik ve sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda gerçekleşmesi gereken birçok eğilimi hızlandırdı. 2021’e umut ve iyimserlikle bakarken, 2020’yi şekillendiren anları yeniden gözden geçiriyor ve geleceğe umutla bakmaya devam ediyoruz.

Maskeler Vazgeçilmez Bir Aksesuar Oldu
Ülkemizde Mart ayında başlayan pandemi kısıtlamalarından bu yana 9 ay geçti. Bu süre içinde dışarı maskesiz çıkamadık, maske altında gizli kalan gülümsemelere hasret kaldık. Ben, tanıdık tanımadık herkese, özellikle de çocuklara gülümsemeyi çok seven biri olarak bu süreci dayanılmaz derecede kalp yorucu buluyorum. Siz de benim gibi, bir film izlerken, özlemle, maskesiz dolaşan oyuncuları görüp, o günlerin hasretini çekiyorsunuz eminim.
Dünya Sağlık Örgütü maskeleri resmi olarak tavsiye ettiğinden beri bunlar bizim en önemli aksesuarımız oldu. Maskemizi bazen kıyafetimize göre koordine etmeye çalıştık, bazen iki, üç ameliyat maskesini üstüste taktık, bazen üzerinde slogan veya takım logosu olanları tercih ettik. Pamuklu, yıkanabilir olanlar benim ve ailemin kişisel tercihiydi, ki ben atölyemde bu maskelerden yüzlerce yaptım ve ihtiyacı olanlara destek oldum son 9 ayda. Görünen o ki, bütün dünyada hasta sayısı sıfırlanıncaya kadar maske takmak bir gereklilik olarak kalacak. Deseni ve kumaşı size kalmış, seçenek o kadar çok ki..
Pandeminin erken dönemlerinde hastanelerde steril önlük, eldiven ve en endişe verici olanı N95 maskeleri tehlikeli derecede azalmıştı. Haftalarca, doktorların ve hemşirelerin N95’i ve cerrahi maskeleri parçalanıncaya kadar yeniden kullandıklarını duyduk ve tıbbi önlük yerine çöp torbaları giyen bir sağlık ekibinin görüntüleri Twitter’da viral oldu. Bu esnada, bir çok tanınmış isim, tasarımcılar ve imalatçıları gönüllü olarak yardım etmeye çağırdı. Amy Tiefermann, Alexandra Baylis ve Oscar de la Renta’nın eski meslektaşları olan Rachel Rothenberg, hemen organize oldular ve pandeminin doruğunda 300.000 tıbbi önlük yaptılar. Dünyanın bir çok ülkesinde sıradan vatandaşlar, evdeki imkanlarıyla PPE (Personal Protective Equipment/Kişisel Korunma Ekipmanı) üretmeye başladı, özellikle de tıbbi önlükler ve maskeler olmak üzere.
Ülkemizde de bir çok ünlü marka maske üretimine başladı. Koton, Mavi Jeans, Vakko, Kiğılı gibi markalar da yeni dönem tasarımlarında kadın, erkek, unisex ve çocuklar için maskeleri satışa sundu. Farklı modeller var; elastik yapıya sahip, nefes alabilen, yıkanabilen ve tekrar kullanılabilen scuba kumaşlı, yüze göre ayarlamayı kolaylaştıran stoperli modeller olduğu gibi, unisex modellerde güncel ve trend sloganlar, Atatürk imzası ve düz renkler ağırlıkta. Ayrıca piliseli maske modellerde bu yazın trendi çiçek desenlerini ve pötikare desenleri sıklıkla gördük. Bunlar Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile üretilmiş, güvenle kullanılabilecek maskeler.
Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, hava geçirgenliğine sahip, su itici, anti bakteriyel özellikli maskelerinin her renkte, düz ve kendinden desenli, örme ve dokuma modellerden oluştuğunu söyledi. Suerdem, “Yüzde oluşabilecek her türlü reaksiyona karşı tasarlanan maskeler Sağlık Bakanlığı’nın standartlarına uygun geliştiriliyor ve günün her anına ve her yaş grubuna uygun seçeneklerle tüketiciye sunuluyor” dedi.

Harry Styles

El emeğinin değeri arttı

Harry Styles, benim dikkatimi çeken ünlülerden biri oldu son zamanlarda. Neden derseniz, bu genç müzisyenin JW Anderson Triko ile yaptığı işbirliği sayesinde Kendin Yap (DIY) akımı moda oldu ve ben buna gerçekten bayıldım. Muhtemelen 2020’nin en etkili kişisi olan Harry Styles, bir prova sırasında JW Anderson tarafından yapılmış bir triko patchwork hırka giydiğinde , tığ işi meraklılarına kendi yaptıkları tasarımları satarak bir kazanç kapısı açılmış oldu. Bu, benim için el emeğine büyük saygı gösteren ve destekleyen biri olarak çok umut verici bir ayrıntıydı.
#HarryStylesCardigan hashtag’i sosyal medya platformunda 40,8 milyon kez görüntülendi. Ancak hikayeyi daha da anlamlı kılan şey, Anderson’ın hırka desenini web sitesinde paylaşarak onu teşvik etmesi. “Yeni bir anlam, yeni bir hayat benimseyen bir şey tasarladığımızı düşünüyorum ve mutlu oluyorum” dedi. “Ve bunun günümüz modası için önemli olduğunu düşünüyorum; çünkü bu dışlamayı değil, dahil etmeyi teşvik ediyor. “ Ne kadar güzel, ilham ve umut verici sözler.

Alva Claire, Precious Lee ve Jill Kortleve

Versace’nin Üç Büyük Beden Modeli Tarih Yazdı

2020’de bir podyum şovu manşet yapmak için yeterliydi, ancak markalar sistemi sarsma fırsatını yakaladığında daha da yankı uyandırdı. Donatella Versace, 2021 ilkbahar gösterisinde şirketinin ilk büyük beden modellerini seçti: Alva Claire, Precious Lee ve Jill Kortleve. Kıvrımı artıran mini elbiseler ve şeffaf bluzlar giymiş görünümleri, sektörün “büyük beden moda”nın neye benzediğine dair modası geçmiş önyargılarına meydan okudu. Sonunda, bir defilede çeşitli vücut tiplerinin yer alması haber değeri olmayacak. Bu da, 2021 hakkında iyimser olmak için bir başka neden oldu.

Amerika’da Tasarımcılar “Daha İyiye İnan” Ürünüyle Oy Verdi

Amerika’daki başkanlık seçimleri hepimizin takip ettiği bir olaydı 2020’de. Ben kişisel olarak turuncu suratlı, ırkçı, kadın tacizcisi olduğu iddia edilen, narsist bir başkanın gidip, yerine Başkan Yardımcılığı koltuğuna siyahi bir kadın olan Harris’in oturacağı bir başkanlığın hayalini kuruyordum ve bu gerçekleşti. Gerçekleşmeseydi, sanırım bu, 2020’nin lanetlerine bir ekleme daha olacaktı. 2020 yazında modacılar ve sanatçılar, Amerika’da oy kullanacak yaştaki gençlerin kaydettirilmesi, posta ile gönderilen oy pusulaları hakkında bilgi paylaşmaya ve genel olarak insanları sadece oy kullanmaya teşvik etmeye yöneldi. Joseph Altuzarra, Tory Burch, Aurora James, Gabriela Hearst ve Prabal Gurung da dahil olmak üzere tasarımcılar, Joe Biden ve Kamala Harris’in kampanyasına fayda sağlayan gelirlerle “oy”, “bölünme, birleş” ve diğer sloganlarla süslenmiş giysiler ve aksesuarlar yaratarak dahil oldular.

Robbie & Ayda Williams ve çocukları

Cuma Günlerinin Yeni Trendi; ‘Dress Up Fridays’

Özellikle Avrupa ve Amerika’da süregelen, ofis çalışanlarının daha rahat ve gündelik kıyafetler giymesine izin verilen Cuma günleri, Nisan ayından bu yana yeni bir anlam kazandı. Nisan’da başlayan ve çığ gibi büyüyen bu akımla, her gün giyilen eşofman altları ve pijamalar çıkarıldı, onun yerine gece elbiseleri, şık takımlar, hatta bazen gelinlikler giyildi. Bu akım, bir bakıma, haftanın bir günü de olsa insanlara bir çılgınlık yapıp, eğlenmek için fırsat oldu. Moral yükseltmek için adeta bir ilaç gibiydi kimisi için.
Ben Robbie & Ayda Williams’ın, hayranlarının moralini yükseltmek için her hafta Cuma günü düzenli olarak Instagram’a koydukları ‘Dress Up Friday’ fotoğraflarını dört gözle bekledim doğrusu. Hayran olmasam da, bu onlara olan saygımı arttırdı. Çünkü bu olumlu bir akımdı ve muhakkak birilerine moral oldu, eğlendirdi ve onları gülümsetti. Bu çok önemli benim için.
#dressupfriday hashtag’iyle siz de süregelen bu akıma katılabilir veya takip edebilirsiniz.
Bu ayki yazımı, hepinize sağlık ve huzur dolu bir yeni yıl dileyerek bitirmek istiyorum. Dilerim 2021 sadece ve sadece olumlu gelişmelerle, afiyet ve sevgi ile dolu olsun. Lütfen yakın çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım elinizi uzatın, elinizden geldiğince destek olmaya çalışın. Zorlukların üstesinden ancak sevgi ve yardımlaşma ile gelebiliriz..

info@bestebragg.com

error: İçerik Korunmaktadır!