Sürdürülebilir Spor Giyimin Dayanılmaz Cazibesi

15/02/2021Beste Bragg, Güncel, Moda

Geri Dönüştürülmüş Plastiğin Modadaki Yeri

Dünyadaki giysilerin neredeyse yarısı polyesterden üretiliyor ve Greenpeace bu miktarın 2030 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Neden? ‘Athleisure’ trendi ve artan sayıda tüketicinin daha esnek ve daha dayanıklı giysiler arıyor olması ana nedenler.
Sorun şu ki, polyester dünyadaki en yaygın plastik türü olan Polietilen Tereftalattan (PET)’den yapıldığı için sürdürülebilir bir tekstil seçeneği değildir. Kısacası, giysilerimizin çoğu ham petrolden üretilirken, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) dünyanın sıcaklığını endüstri öncesi seviyelerin maksimum 1,5 ° C üzerinde tutmak için sert eylemler çağrısında bulunuyor.
2017’de, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Textile Exchange, 50’den fazla tekstil, konfeksiyon ve perakende şirketine (Adidas, H&M, Gap ve Ikea gibi devler dahil) 2020’ye kadar geri dönüştürülmüş polyester kullanımlarını yüzde 25 artırmaları için meydan okudu. Bu işe yaradı ve 2018 itibarı ile bu firmalar hedefe yalnızca son teslim tarihinden iki yıl önce ulaşmakla kalmayıp, geri dönüştürülmüş polyester kullanımlarını yüzde 36 artırarak aslında hedefi aştıklarını kutlayan bir açıklama yaptılar. Buna ek olarak, on iki şirket daha bu yıl mücadeleye katılma sözü verdi.
Textile Exchange, tüm polyesterlerin yüzde 20’sinin 2030 yılına kadar geri dönüştürüleceğini tahmin ediyor.

RPET olarak da bilinen geri dönüştürülmüş polyester, mevcut plastiğin eritilmesi ve yeni polyester elyaf olarak yeniden eğrilmesiyle elde edilir. Tüketiciler tarafından atılan plastik şişelerden ve kaplardan yapılan RPET’e büyük önem verilirken, gerçekte Polietilen Tereftalat hem endüstriyel hem de tüketici sonrası girdi malzemelerinden geri dönüştürülebilir. Ancak, sadece bir örnek vermek gerekirse, beş soda şişesi bir ekstra büyük tişört için yeterli lif verir.

2021 Sportswear Trendleri

Yeni bir yılın başlangıcında, genelde çoğumuza aktif kalma konusunda yeni bir kararlılık gelir. Bu mevsimsel geçiş, öz bakım, sağlık ve esenliğe olan bağlılığımızı yenilemek için mükemmel bir zamandır ve bizi zindeliğe odaklanmada motive eder. Atletik giyim, iyi bir egzersiz için hazırlanmanın ötesinde, günlük giyim için daha temel bir unsur haline geliyor ve bizler sürdürebilirlik ve fairtrade konularında bilinçlendikçe, kendi görüş ve ideallerimize uygun marka arayışlarına gidiyoruz.
Fairtrade ticaret ve etik işçilik uygulamaları, doğal ve geri dönüştürülmüş kumaşlar ve yerel, sınırlı ve bilinçli üretim ile bu markalar, tüketicilere hem insanları hem de gezegeni korurken yüksek performanslı spor kıyafetleri sağlamak için üzerine düşeni yapıyor.
Pandeminin hayatımıza ani girişi, zinde ve sağlıklı kalma farkındalığını artırdığı ve pek çok kişi açık havada egzersiz yapmaya yöneldiği için markalar da pazarda öne çıkmanın yenilikçi yollarını arıyor. Kimi marka çeşitliliğe öncelik verirken, kimi markalar koleksiyonlarında lükse önem veriyor. Ben de, yeni yılda spor giyim tüketicilerinin gardroplarına ekleyebilecekleri sürdürülebilir, etik olarak üretilen, geri dönüşen malzemelerden yapılmış ürünlerden bir liste yaptım ve beğeninize sunmak istedim.

Ayma Active

Uzun yıllardır tekstil sektöründe olan Başkent’li aile markası olan Ayma Active döngüsel bir moda markası. Marka temsilcilerinin hayata, ilişkilere, modaya ve iş hayatına bakış açıları beni o kadar etkiledi ki, onları sürdürülebilir sportswear markaları listemde ilk sıraya koydum. Kaldı ki, yerli marka ve üretici firmaları desteklemek hepimiz icin öncelikli olmalıdır diye düşünüyorum.
Firmalarının bakış açısını şöyle dile getiriyorlar;
“Giysilere nasıl davrandığımız, onları nasıl gördüğümüz önemli. Hayatlarımızda yer alan her cismin, her ürünün bir anlamı ve bizimle kurduğu bir ilişki var.
Giydiğimiz giysiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerektiğine inanıyoruz. Giysilerimiz nereden geliyor. Giysilerimizi kimler yapıyor? Tasarım ve üretim süreci nasıl?
Tasarımdan satışa kadar olan süreci tanımanın, bu süreç hakkında bilgi sahibi olmanın hayat bilgimizi ve ‘şey’lerin nereden geldiğine dair algımızı zenginleştirir.”

& Other Stories X BWYC

Bu İsveç markası, 5 Ocak’ta yeni yoga koleksiyonunu başlatmak için Black Women’s Yoga Collective (BWYC) ile işbirliği yaptı. BWYC, kurucusu Mel Douglas tarafından “sağlık sektöründe benimki gibi görünen yüzlerin eksikliğini” fark ettikten sonra 2018 yılında başlatılan ABD merkezli bir topluluktur. BWYC “beyaz olmayan insanlar, özellikle siyahlar” için sağlık hizmetlerine erişim sağlamaya yardımcı olan bir dernek.
New York ve LA dışında faaliyet gösteren BWYC, ücretsiz dijital sağlık kaynakları, ücretsiz ve uygun fiyatlı yoga dersleri, topluluk sosyal yardım ve desteği sağlıyor. & Other Stories ile birlikte hazırladıkları 12 parçalık koleksiyon, geri dönüştürülmüş poliamid ve organik pamuk dahil olmak üzere sürdürülebilir kaynaklı malzemelerden yapılmıştır ve ayrıca hızlı kuruma teknolojisini kullanır. Ürün yelpazesi, krem, haki, tozlu pembe ve siyahın nötr renk paletinde bir bodysuit, çeşitli performans sporları sütyenleri, dikişsiz yoga taytları ve baskılı parçaların yanı sıra rahat bir kesim sweatshirt ve joggers gibi parçaları içerir.

Hush

Markanın yeni fitness koleksiyonu eko kimlik bilgilerini ön plana çıkarıyor.. 5 Ocak’ta piyasaya sürülen serideki tüm spor sütyenleri ve tozluklar, geri dönüştürülmüş balık ağlarından, endüstriyel plastikten ve geri dönüştürülmüş kumaştan yapılan yenilenmiş bir naylon olan Econyl’den yapılmıştır.
Koleksiyondaki yelekler, çevre dostu hamurdan elyafa işlem kullanılarak sürdürülebilir kaynaklı kayın ağacından elde edilen Tencel Modal ile yapılmıştır. Ceketler geri dönüştürülmüş polyester kullanılarak yapılmıştır. Koleksiyon aynı zamanda performansa yardımcı olacak tasarım ayrıntılarını da içeriyor – tozluklar, şekillendirici bir şekil için arka kısma dikişlere sahip ve iki yönlü streç kumaşların kullanımıyla kolay hareket imkanı sağlıyor. Spor sütyenlerindeki üst üste binen kayışlar ekstra destek ve koşu ceketindeki yansıtıcı süslemeler karanlık Ocak gecelerinde daha fazla görünürlük sağlıyorlar. Yıldız ve hayvan baskıları koleksiyona şık bir hava katıyor. Hush’un fitness koleksiyonu, akupunktur kitleri ve bloklar ve ağırlıklar dahil yoga aksesuarları ile desteklenmektedir.

Anthropologie x Kachel

28 Aralık’ta piyasaya sürülen yeni spor giyim yelpazesi, tamamı geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış parlak çiçek, hayvan ve şal desenli üç takımlı üst ve tozluk içeriyor.
Rahat kesim, hayvan desenli jogger’lar organik pamuktan üretilmiştir ve koleksiyonda batik boyama tekniği, rahat ve dökümlü parçalar bulunur. Daha minimalist bir tarz peşinde olanlar için koleksiyonda soluk lila ve mavi renkte yıkanmış sweatshirtler, jogger’lar ve tişörtler var.

Miakoda

Miakoda, New York şehrinde yerel olarak üretilen bir giyim markasıdır. Koleksiyonlar, yoga yapmak için harika olan ve XS ile XL arası bedenlerde mevcut olan giysilerden oluşur. Giysilerin çoğu, benzersiz bir desen veya renk setiyle sadedir, bu da onları giymeyi ve diğer parçalarla eşleştirmeyi kolaylaştırır. Koleksiyonların tamamı bitki bazlı kumaşlardan yapılmıştır, bu nedenle bu ürünlerin etik olarak üretildiğinden emin olabilirsiniz. Bambu, organik pamuk, liyosel ve soya karışımları kullanılıyor ve mümkünse atık kumaşlar yeniden kullanılıyor.

Vegan Athletic

Vegan Athletic sadece sıfır atık ve sürdürülebilir spor giyim sunmakla kalmayıp, aynı zamanda bitki temelli bir yaşam tarzından gelişen bir koleksiyon yaratmış. Ürünlerinin ambalajı bu marka için büyük bir odak noktası ve siparislerinizi size göndermeden önce her ürünü tek tek plastik poşete sarmıyorlar, etiket ve hatta kağıt bile kullanmıyorlar. Bunların hepsi “sıfır atık” değerlerinin bir parçası. Ağaç, Okyanus ve Özgürlüğe Kavusturma (hayvanlara zulme karşı mücadele) gibi çevresel sorunlara ilgi çektikleri bir dizi koleksiyonları var.

error: İçerik Korunmaktadır!