Burçlarımız Bizleri Ne kadar Yansıtıyor?

Her birimiz burçlarımızı söylerken ben Koç burcuyum, İkizler burcuyum, Aslan burcuyum, Yay burcuyum vb. diyerek burcumuzu tanımlarız. Bu söylediğimiz bizim Güneş burcumuzdur. Güneş burcumuz ve yöneticisi bizim hakkımızda çok az bir bilgi vermektedir. Bizler sadece Güneş burcumuzdan ibaret değiliz öyle olsaydı birçok aynı burçtan olan kişi benzer özelliklere sahip olurdu ama aynı burçtan olan kişiler çok değişik özellikler barındırıyorlar.  Doğum haritalarımızda ( Natal Chart) ASC dediğimiz Yükselen Burcumuz, ışıklar(Güneş-Ay), gezegenler, paranlar, düğümler kuzey ay düğümü KAD-GAD güney ay düğümü ve her birinin yöneticileri, açıları, sabit yıldızları vb. analiz edildiğinde bizler hakkında doğru bir bilgiye ulaşabiliriz. (Tabi ki astroloji daha birçok detayı içerir.) Birçok aynı burçtan olan kişilerin, yükselen burçları, gezegen burçları farklı burçlarda olduğu için kişiler birbirlerinden çok farklı özellikler taşırlar. Burada doğum haritalarımızın bütünselliği dikkat çekiyor. Birçok astrolog harita bir bütündür der doğru tanımlama ancak bu şekilde analiz edilebilir. Astrolojik yorumlar ASC, Yükselen burcumuza göre çıkarılan haritalarla yapılır bu sebeple birçok astrolog arkadaşımız yükselen burcunuza göre okuyun ya da dinleyin uyarısını yapıyorlar. Güneş burçlarımız bizim kişiliğimizi, kimliğimizi, benliğimizi, yaşamsal isteklerimizi temsil eder. Yükselen burçlarımız bizlerin dünyayı, hayatı nasıl algıladığımız, nasıl baktığımız, yaklaştığımız ve dışarıdan nasıl algılanıp, bakıldığımız ile ilgili bilgiler verir. Klasik Astrolojide Yükselen burcun yöneticisi haritanın yöneticisi olarak kabul edilir. Yükselen burcun yöneticisi doğum haritasının sahibini göstermesi anlamına gelir. Psikolojik analizlerinde astrolojiden de yararlanan Carl Gustav Jung, analitik psikolojinin kurucusudur. Jung oynanan bireysel rolleri ifade eden “persona” terimini kullanmıştır. Jung’un psikolojik teorisinde, persona, sosyalleşme, kültürleşme ve deneyim sayesinde bilinçli olarak oluşturulmuş kişiliktir. Persona Latince’de hem “kişilik” hem de Romalı oyuncular tarafından giyilen maske anlamına gelir. “Persona” benlik rolü yapan bir maskedir. Yükselen burcumuz gerçek kimliğimizi sakladığımız maskemizdir. Toplum içerisinde kişiler bizleri maskelerimizden görmelerine izin verdiğimiz kadarıyla görebilirler, tanıyabilirler. Psikolojik olarak her birimiz çevremize, dünyamıza adaptasyon sağlayabilmek için maskeye ihtiyaç duyarız. Kendimizi bazen çok fazla maskeleyerek kendi benliğimizle, kişiliğimizle temasımızı yitirebilir kişiliğimizle çatışabilir ya da kişiliğimizi bastırabiliriz.  Güneş burcumuzun özelliklerini, Yükselen burcumuzun özelliklerini kullanarak ifade ederek tabi ki Ay burcumuzu da ekleyerek hepsini bütünleştirebiliriz. Tam bir tanımlamayı doğum haritalarımızdaki tüm unsurlarla yapabiliriz.

Nisan Ayı Transit Etkileri

Güneş 20 Mart’ta Koç burcuna ilkbahar ekinoksu ile geçiş yaptı. 20 Nisan’ a kadar Koç burcunda kalacak. Tüm Koç burçlarının doğum günü kutlu olsun. Güneş Koç burcunda yüceldiği güçlü bir pozisyondadır. Koç burcu öncü bir burçtur bir şeyleri başlatan, atak, girişken, cesaretli, sabırsız, yöneticisi mars olduğundan savaşçı, mücadeleci, kavgacı, öfkeli, hareketli, çocuksu, dürtüsel, kafasına koyduğunun peşinden giden, dik başlı, ben merkezli, bireyseldir. Güneş’in Koç burcunda olduğu süre içerisinde hareketlendiğimiz, daha mücadeleci olduğumuz, odağımızda olan konulara cesaretle yaklaştığımız, kafamıza koyduğumuz şeyleri gerçekleştirmek için girişimlerde bulunduğumuz, yeni bir şeyleri başlatmak, öncülük yapmak istediğimiz zaman zaman çocuksu yönümüzü ortaya çıkarabileceğimiz, sabırsız, öfkeli ve kavgacı tutumlar sergileyebileceğimiz bir zaman dilimi olacak.

1 Nisan Güneş-Satürn sekstil açısı uyumlu ve güzel bir açı işimiz, eşimiz, oterite ile ilgili konularda sorumluluklarımızı alırken üstesinden gelebileceğimiz daha gerçekçi yaklaşımlar sergileyebileceğimiz bir zaman dilimi olacak.

2 Nisan Mars-Ay Karşıtlığı gün içerisinde yaşayabileceğimiz duygusal patlamalara, öfkeye, kavgalara, çatışmalara karşı dikkatli olalım.

3 Nisan Merkür-Ay Karesi gün içerisinde duygularımızı sert bir dil ile ifade edebiliriz. Çelişkiler yaşayabiliriz. Gerçekleri, söylenenleri olduğu gibi değil de kendi hoşumuza gittiği gibi algılayabiliriz. Güneş-KAD (Kuzey Ay Düğümü) sekstil açısı hayat enerjimiz ile yaşam yolumuzda destek göreceğimiz, başlattığımız girişimlerde, mücadele verdiğimiz işlerimizde destekleneceğimiz bir gün.

4 Nisan’da Merkür Koç burcuna geçerek 19 Nisan’a kadar Koç burcundaki seyrine devam edecek. Merkür’ün Koç burcunda olduğu dönem içerisinde düşüncelerimizde ve ifade şeklimizde biraz sabırsız, kavgacı ve ön yargılı olabilir, yepyeni ve farklı fikirler, düşünceler üretebiliriz. Konuları, olayları abartabilir ve vurucu sözler sarf edebiliriz. Düşüncelerimizde kendi isteklerimizi ön planda tutabilir tartışmacı tutumlar sergileyebiliriz. 19 Nisanda Merkür Boğa burcuna geçtiğinde iletişim şeklimizde daha sakin ve tutarlı olacağız.

4 Nisan’da Güneş-Ay Karesi aklımız ve duygularımız, bilincimiz ve bilinçaltımız, bilinçli çabamız ile içgüdüsel dürtülerimiz arasında gün içerisinde çatışmalar, duygusal patlamalar yaşamamıza sebep olabilir. Yine aynı gün içerinde Venüs-Ay Karesi sinirli, alıngan, dengesiz bir ruh halinde olmamıza sebep olabilir ilişkilerimizde zorlanmalara çelişkili duygular yaşamamıza neden olabilir.

6 Nisan’da Mars-Venüs sekstil açısı ilişkilerimizde ahenkli, uyumlu, tutkulu olacağımız bir zaman dilimi. İlişkilerde yeni başlangıçlar yaşanabilir. Finansal olarak ta bir hareketlilik söz konusu olabilir.  (1-9 Nisan arası, 6 Nisan etkinin en yoğun olacağı zaman.)

6 Nisan Satürn-Ay kavuşumu gün içerisinde bazılarımız için daha istikrar, sağduyu, zorluklar karşısında daha dayanıklı olmayı getirirken bazılarımızı da daha acımasız ve talepkar yapabilir, duygusal olarak zorlayabilir.

7 Nisan Jüpiter-Ay kavuşumu dua, dilek, meditasyon için değerlendirilmesi gereken güzel bir gün.

8 Nisan Uranüs-Ay sekstil açısı yeniliklere açık olduğumuz bu gün duygusal olarak ta bağımsız ve özgür olmak isteyeceğiz.

9 Nisan Neptün-Mars karesi enerjimizin tükendiğini hissedebilir, enerjimizi yanlış yönlendirebilir kendimizi çaresiz gibi hissedebilir ne istediğimizi bilemeyebiliriz. Sadakatsizliğe uğrayabilir, sadakatsizde olabiliriz. Hastalıklara karşı dikkatli olmamız gereken bir dönem. Ateşli hastalıklar, salgın hastalıklar, alerjiler, zehirlenmelerin fazlalaşacağı bir süreç olarak dikkat çekiyor. 1-18 Nisan tarihlerinde dikkatli olalım, 9 Nisan ve civarı etkinin en yoğun olacağı zaman olacak.

11 Nisan Jüpiter-Venüs sekstil açısı sanatsal alanlarda yaratıcılığın yoğun olarak yaşanacağı bu dönemde ilişkilerimizde ve parasal konularda iyimser, neşeli, mutlu ve şanslı olurken Plüton-Venüs Karesi ilişkilerimizde ve parasal konular da manipülasyona açık olabileceğimize de dikkat çekiyor. Küçük düşürücü, kontrolcü, zorlayıcı, açgözlü ve kıskanç tavırlar sergileyebiliriz. (8-15 Nisan arasında bu etkileri yaşarken, 11 Nisan etkiyi en yoğun yaşayabileceğimiz gün olacak.)

12 Nisan 22’ Koç burcunda Placidus ev sistemine göre 1. Evde, Whole Signs ev sistemine göre 2. Evde bir Yeni Ay gerçekleşecek. Yeni aylar bir şeyleri başlatmak, yeni girişimlerde bulunmakla ilgilidir. 5 gün öncesi ve 5 gün sonrası en etkin olarak 15 günlük süreci kapsar. Beten Kaitos sabit yıldızı ile kavuşum yapacak. İzolasyonla ilgili bir sabit yıldız içinde bulunduğumuz durumu da düşünürsek herkesten kendimizi izole edeceğimiz bir dönemi gösteriyor. Depresyona da açık olabileceğimiz bu zaman diliminde bazılarımız için zorunlu taşınmalara, göçlere, değişikliklere de neden olabilir. Kaza, gemi kazaları, deniz savaşlarına da sebep verebilir. Placidus’a göre değerlendirirsek hayatımız, fiziksel bedenimiz, saçımız, göz rengimiz gb. Dış görüntümüzde yeni değişimler, başlangıçlar yapmak isteyebileceğimiz yöneticisi Mars’ın sınır dışı olması ekstrem olaylara dikkat çekerken enerjik, hareketli, mücadeleci, cesaretli olacağımız bu dönemde ateş elementinin yoğunluğu atak, hareketli, heyecanlı yapıyı öfkeli, kavgacı, çatışmacı kullanabileceğimize de dikkat çekiyor. Spora başlamak için değerlendirebilirsiniz. Whole Signs ev sistemine göre değerlendirirsek kendi öz değerimiz,  yeteneklerimiz, kendi kaynaklarımız, maddi ve manevi sahip olduklarımız, birikimlerimiz, yatırımlarımız, mal-mülk, parasal kazançlarımız, harcamalarımız konularında yeni girişimlerde, başlangıçlarda bulunmak isteyebiliriz. Bu konularda mücadeleci, atak, heyecanlı, cesaretli olurken çatışmacı, öfkeli, kavgacı tutumlarda sergileyebiliriz. Yükselen burcu Balık olan yeni ay ve yöneticisi Jüpiter ile uyumlu açıları duygusal, romantik, özelliklede yakın çevremize karşı anlayışlı olurken, sanatsal faaliyetlerde bulanabileceğimize yaratıcı yönümüzü ortaya çıkarabileceğimize dikkat çekiyor. Rüyalarımızın, sezgilerimizin yoğun olacağı bu süreçte İç dünyamıza çekilmek isteyerek inançlarımızı tekrar sorgulayıp yüzleşmeler yaşayabiliriz. Yeni ayın ve Venüs’ün Plüton ile zorlayıcı açıları arkadaşlar, meslektaşlar,  organizasyonlar, geleceğe yönelik beklentilerimizde özelliklede aile içinde ilişkilerde, aşk ve parasal konularda güç savaşlarına girmemize, kontrolcü tutumlar sergilememize, sivri dilli ve kırıcı olmamıza, manipülasyonlara girmemize sebep olabilir.

13-14-15 Nisan Mars-Güneş sekstil açısı isteklerimizde, hedeflerimizde risk almaya istekli olacağımız, cesaretli, kararlı, hedefe yönelik hareket edeceğimiz günler.

14 Nisan da Venüs zararda olduğu Koç burcunda 29 anaretik derecede gün boyu sevgi, ilişkiler, parasal konularda bizleri zorlayabilir. Akşam saatlerinde yöneticisi olduğu ve rahat ettiği Boğa burcuna geçerek 9 Mayıs sabah saatlerine kadar Boğa burcundaki seyrine devam edecek. Bu dönemde bir şeyleri bırakmak, bitirmek, ayrılmak çokta kolay olmaz.  Sevdiğimiz şeylere, kişilere, konulara tutku ile yaklaşacağımız,  sahipleneceğimiz, sağlamlaştırmak isteyeceğimiz bu zaman diliminde birçok konunun olumsuz yönlerini saptayarak onarabileceğimiz günler. İlişkilerimizde fiziksel ve maddi uyum ve güven önem kazanacak. Daha fazla dokunmak, hissetmek isteyeceğiz. Bir ilişkiniz yok ise yeni tanışacağınız kişilere karşı daha temkinli yaklaşabilirsiniz, yeni bir başlangıç için çok da aceleci davranmayabilirsiniz.   Yaptığımız her şeyi severek ve keyif alarak yapacağımız bu dönemde yemekten içmekten de keyif alacağız. Beş duyu organımızı da tatmin etmek isteyeceğimiz bir dönem. Para ile ilgili konularda gündemimizde olacak hem kazanmak, hem harcamak, hem yatırım yapmak isteyeceğiz. Sanat ile ilgili konulara yönelebilir, sanatla ilgili gelişmeler duyabiliriz. Evimizi dekore etmek isteyebiliriz. Güzelleşmek, estetik yaptırmak isteyebiliriz, normalde bunun içinde çok uygun bir dönem fakat içinde bulunduğumuz corana günlerini dikkate almakta fayda var.

14-15-16 Nisan, 17-18 tam partil 19-20 Nisan tarihlerinde Plüton-Mars 150 derecelik açı bu tarihlere dikkat çekiyor. Bu tarihlerde ateş elementinin de yüksek olması ani öfkeli, kavgacı tutumlar sergilenebileceğine, reddedilmelere karşı şiddetle ve vahşice intikam almak istenebileceğine, cinsel taciz, saldırı, kaza, cinayetler işlenebileceğine dikkat çekiyor.

16- Nisan Plüton-Güneş karesi bazılarımızın işlerinde, ilişkilerinde takıntılı, saplantılı durumlar sergilemesine, gücünü yanlış kullanmasına sebep olarak başkalarını fiziksel, duygusal veya parasal açıdan istismar etmesine, kendine bağlamak istemesine, aşırı uçlar arasında gel gitler yaşamasına neden olabilir. 15-16-17 Nisan bu etkilere karşı dikkatli olalım.

16 Nisan Jüpiter-Güneş sekstil açısı yaratıcı, hoşgörülü, cömert ve insancıl, saygıdeğer bir kişilik sergilememize sebep olabilir. Gün içerisinde diğer açıların etkilerine karşı dikkatli olup gücümüzü yanlış kullanmayalım.

17 Nisan Plüton-Merkür Karesi iletişim şeklimizde inatçı, sabit fikirli ve takıntılı düşünceler sergileyebiliriz. Bu düşüncelerimizi başkalarını ikna etmek için kullanabiliriz. Gücümüzü kötüye kullanabilir bencil, hoşgörüsüz, kaba, sert ifadeler sarf edebiliriz. 15-19 Nisan arasında konuşmalarımıza, düşüncelerimize dikkat edelim.

17 Nisan Plüton-Ay 150 açısı 10:00 ile 20:00 saatlerinde dikkat çekiyor. Ani duygusal patlamalar yaşayabileceğimiz bugün güce susamış insan olmayalım. Kıskançlıklara, başkalarını kontrol etme, özgürlüklerini kısıtlama duygusuna yenik düşmeyelim.

17 Nisan Jüpiter-Merkür sekstil açısı düşüncelerimizde ki zenginliği ve bilgimizi iletişimimizde güzel bir şekilde ifade edebiliriz günün diğer zorlayıcı açılarının tuzaklarına düşmeyelim.

18 Jüpiter-Mars trine ideallerimizi, amaçlarımızı, girişimlerimizi cesaretle, başarıyla ortaya koyabileceğimiz güzel bir açı.

19 Nisan Güneş-Merkür kavuşum 29 anaretik derecede olması zorlayıcı olabilir sözlerimize, düşüncelerimize dikkat edelim ani çıkışlara çatışmalara girmeyelim.

19 Nisan Merkür Boğa burcuna geçerek 4 Mayıs’a kadar Boğa burcunda ki seyrine devam edecek. Bu dönem içerisinde sabırlı birer dinleyici haline dönüşebiliriz. Her türlü kurama ve yeni düşünceye biraz kuşku ile bakabiliriz. İnatçı, esneklikten yoksun, tedbirli, bazen yavaş ama her şeyi mantıklı ve azimle düşünüp kavrayabiliriz. Pratik ve gerçekçi düşüncelerimizi rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Değiştirilemez kararlarımızı temkinli bir şekilde alacağımız bir dönem.

20 Nisan Güneş Boğa burcuna geçiyor.

20-21 Nisan Mars Betelguse sabit yıldızı ile kavuşum yapıyor. Fatima anamızın eli olarak ta geçer bir kadından gelen yardım, bir kadından gelecek destek, tanrısal yardım demektir. Bu tarihlerde bir kadından destek, yardım görebiliriz biz de yardım edebiliriz.

22-23 Nisan Mars İkizler burcunda 29’ anaretik derecede öfke kontrolü ile bizleri sınayabilir, kavgacı, saldırgan tutumlar sergileyebilir, iletişimde sertleşebiliriz dikkatli olalım. 23 Nisanda Mars düşük olduğu Yengeç burcuna geçiyor. 11 Haziran’a kadar Yengeç burcundaki seyrine devam edecek. Bu süreç içerisinde daha duygusal, duyarlı ve alıngan olabiliriz. Harekete geçmek yerine dileklerde bulunabilir, yaratıcılığımızı hayalcilik yönünde kullanabiliriz. Kararsızlıklar yaşayabilir, insiyatif alamayabiliriz. Sağlığımıza da dikkat etmemiz gereken bir süreç.

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun.

23 Nisan Uranüs-Venüs Kavuşumu ilişkilerimizde bağlanmaktan kaçınan özgürlükçü, tutumlar sergileyebiliriz. Birkaç gün öncesi ve sonrasına dikkat edelim ilişkilerde ani başlangıçlar, bitişler yaşanabilir bu ilişkiler çokta uzun ömürlü olmayabilir. Ekonomik olarak da bu tarih aralığında ani beklenmedik durumlar yaşanabilir dikkatli olalım.

23-24-25 Nisan civarı doğal afetler açısından da dikkat çekiyor.

24 Nisan Uranüs-Merkür Kavuşumu düşüncelerimizi, fikirlerimizi özgürce ifade etmek isteyeceğiz. Yeni teknolojik gelişmeler duyabiliriz. 24 Nisan Satürn-Venüs Karesi, ilişkilerimizde kendimizi yalnız ve sevgisiz hissedip mutsuz olabiliriz. Maddi konularla ilgili kısıtlanmalar, zorlanmalar yaşayabiliriz.

25 Nisan Uranüs-Merkür Karesi düşüncelerimizde ani değişimler yaşamamıza, kafamızın içinin çok dağınık olmasına neden olabilir. Düşüncelerimiz sabırsız, aceleci ve abartılı olabilir. Sabırsız ve kötü bir dinleyici olabiliriz. Beklenmedik açıklamalar duyabiliriz.

27 Nisan da 7 derece Akrep Burcunda sert ve önemli bir dolunay gerçekleşecek. Ateş elementinin olmaması da dikkat çekici.  Akrep-Boğa aksında gerçekleşecek dolunayın Yükselen burcu Boğa ve Uranüs ile tam kavuşumda olması, yükselen yöneticisi Venüs’ün de ASC-Uranüs-Merkür ile kavuşumda olması, Boğa burcundaki stelyum, Uranüsyen bir dolunay olması açısından doğal afetler, fırtınalar, deprem riskinin olabileceğine dikkat çekiyor. Dolunay’ın T kare yaptığı apekste ise Satürn yer alıyor. Whole Sings ev sistemine göre 7. Evde 1-7 akslarında etkili olacak. Placidus Ev sistemine göre 6. Evde 6-12 akslarında etkili olacak. Dolunaylar sonlanma enerjisini barındırır ama her sonlanma yeni bir başlangıçtır 5 gün öncesi, 5 gün sonrası etkisinin en fazla olduğu 15 günlük süreci kapsar. Ay Khambalia sabit yıldızı ile kavuşum yapıyor. Bu yıldız afetler, casusluk, terör, polisiye olaylar, derin araştırmalar, derin bilgilere merak, göz sorunları, deri döküntüleri ile alakalıdır. Karşısında Güneş Hamal sabit yıldızı ile kavuşum yapıyor. Gaddarlık, vahşilik ve sonu kötü biten diktatörlük, (Saddam Hüseyin, Kaddafi de olan bir yıldız) bademcik ve boğaz sorunları, boyun fıtıkları ile ilgili bir yıldızdır. Bu konuların gündemde olabileceğine dikkat çekiyor. İlişkilerimizde, işimizde kıskançlıklara, takıntılara, şüphelere, intikam duygularına yenik düşmeden krizleri yönetebilmemiz kendimizi küllerimizden yeniden doğurup dönüştürmemiz gerekiyor. Öfke kontrolümüzü iyi sağlamalıyız ani sert ifadelerden, çatışmalardan kaçınmalıyız. İlişkilerimizde ve parasal konular ile ilgili ani beklenmedik durumlarla karşılaşabiliriz. Petrol ve doğal gaz fiyatlarında artış olabilir, yeni zamlar gelebilir. Sağlığımıza da dikkat etmemiz gereken bu süreçte engellerle, kısıtlamalarla karşılaşabiliriz. Sorumluluklar zorlayıcı olabilir. Bir şeyleri inşa etmekte, yapılandırmakta engellerle, kısıtlamalarla karşılaşıp zorlanabiliriz. Oterite figürleri ile sıkıntılar yaşayabiliriz.

30 Nisan Uranus-Güneş Kavuşum özgürlüğümüze düşkün olurken ani git geller yaşayabilir huzursuz olabiliriz. Ani gelişmeler yaşanabilir.  Bu tarih deprem, doğal afetler açısından da dikkat çekiyor dolunayın etkisinin de yoğun olduğu bir tarih.

30 Nisan Neptün-Merkür sekstil açısı yaratıcı düşüncelerimizin, sezgilerimizin güçlendiği, vizyonumuzun genişlediği, sanatsal faaliyetler açısından da değerlendirilmesi gereken bir gün.

Ayın sonlarına doğru biraz zorlanacağımız bir Nisan ayı bizleri bekliyor. Hepimizin ve bütünün en büyük hayrına olması dileklerimle.

Değişiyorum, dönüşüyorum, dengeleniyorum,

Dengedeyim.

Sevgilerimle,

error: İçerik Korunmaktadır!